Działania podejmowane przez Unie Europejską przynoszą szereg korzyści dla klimatu i gospodarki, takich jak:
poprawa jakości powietrza;
mniejsza zależność od importu paliw kopalnych;
modernizacja polskich elektrowni;
zmniejszenie emisji CO2;
zapobieganie skutkom zmian klimatu.
– Inwestycje w termomodernizację to nie tylko wygodniejsze warunki w budynkach użyteczności publicznej, ale także realna oszczędność oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko – mówi Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego. - Środki unijne mają ogromne znaczenie dla transformacji energetycznej w regionie. O ich roli będziemy mówić m.in. na rozpoczynającym się jutro Kongresie Czystego Powietrza – dodaje.
Przykłady projektów termomodernizacyjnych
Wiele mazowieckich przedszkoli, szkół, szpitali, urzędów, instytucji kultury oraz kościołów zlokalizowanych jest w budynkach niedostatecznie ocieplonych oraz ogrzewanych za pomocą nieefektywnych energetycznie urządzeń. Unia Europejska pomaga to zmienić. Każda termomodernizacja przekłada się na realne efekty dla mieszkańców danego regionu, ich komfort oraz zdrowie.
– Walka z kryzysem klimatycznym i troska o czyste powietrze to inwestycje w zdrowie i lepszą przyszłość dla naszych dzieci. Dlatego Warszawa już teraz aktywnie działa na tym polu. To nie tylko sukcesywne zazielenianie miasta, inwestycje w ekologiczny transport czy edukacja najmłodszych warszawiaków. To także konkretne działania wspierające efektywność energetyczną: instalacja paneli fotowoltaicznych na kolejnych miejskich budynkach, prace nad Warszawskim Standardem Zielonego Budynku czy dotacje dla mieszkańców na wymianę „kopciuchów” i montaż bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania – mówi Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Zobowiązaliśmy się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 r. oraz do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 r. Jesteśmy zdeterminowani, by osiągnąć te założenia – podkreśla.
Z dofinansowań na termomodernizację skorzystały miasta i gminy z każdego subregionu. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, zobacz jak wiele zyskało Mazowsze:
Niezwykle wszechstronny projekt termomodernizacyjny przeprowadzony został na terenie trzech powiatów: ciechanowskiego, mławskiego oraz płockiego. W efekcie udało się zmodernizować: zabytkowy zespół klasztorny w Ratowie z XVIII w.; 2 budynki Centrum Rozwoju Rodziny (zlokalizowane w Ratowie oraz w Ciechanowie); Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz 2 budynki Domu Księży Emerytów w Płocku.
Ponadto w Płocku zmodernizowano energetycznie aż 6 placówek oświatowych, w tym 3 miejskie przedszkola, 2 zespoły szkół oraz ośrodek szkolno-wychowawczy. Fundusze europejskie zadbały nie tylko o najmłodszych uczniów, ale także o studentów. Modernizacja energetyczna została przeprowadzona również w budynku Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.
W gminie Myszyniec przeprowadzono kompleksową termomodernizację takich placówek, ja: Szkoła Podstawowa w Zalesiu, budynek Straży Pożarnej w Wydmusach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Białusnym Lasku, a także Gminny Budynek Administracyjny w Myszyńcu Starym. W ramach projektu wykonano m.in. instalacje odnawialnych źródeł energii w postaci gruntowych pomp ciepła, ocieplono ściany zewnętrzne, fundamentowe oraz stropy budynków. Ponadto wymieniono okna oraz zmodernizowano oświetlenie.
Z kolei powiat przasnyski może pochwalić się zmodernizowaną Miejską Biblioteką Publiczną, zlokalizowaną w historycznym centrum powiatowego miasta. Ponadto zakupiono niezbędne wyposażenie dla potrzeb biblioteki oraz Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Kompleksowej modernizacji poddano również zespół budynków przasnyskiego szpitala.
Pozytywne zmiany zaszły także w Kozienicach, gdzie zmodernizowano energetycznie budynek administracyjny Starostwa Powiatowego oraz kościół Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Krzyża. W obydwu budynkach m.in. ocieplono ściany oraz stropodach oraz dokonano modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, co znacząco zmniejszyło koszty eksploatacyjne obiektów.
Projekty termomodernizacyjne realizowane są także w Warszawie, gdzie udało się zmodernizować m.in. placówki na terenie dzielnic: Mokotów, Praga Południe, Targówek oraz Bielany. Termomodernizacji poddano żłobek, szkołę podstawową, 2 zespoły szkół oraz Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie. Poprawa stanu technicznego wymienionych budynków podniosła komfort najmłodszych oraz najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta.
Marta Zakrzewska
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
Napisz komentarz
Komentarze