Reklama

Kamera termowizyjna i skokochron: ważne wyposażenie w działaniach ratowniczych

Działania ratownicze podejmowane przez straż pożarną odbywają się w różnych warunkach. Im większe nasycenie danej jednostki sprzętem, tym większa szansa na szybką i adekwatną do zagrożenia reakcję. Kamera termowizyjna i skokochron mogą uratować komuś życie.

W trakcie działań ratowniczych specjalistyczny sprzęt zdecydowanie ułatwia niesienie pomocy. Kamera termowizyjna sprawdza się tam, gdzie przy dużym zadymieniu zawodzi ludzki wzrok. Dzięki niej możliwa jest szybka orientacja na polu walki z żywiołem. Skokochron zaś to ten element wyposażenia, który bezpośrednio odpowiedzialny jest za ratowanie ludzkiego życia. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?  

Jak działa kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjna jest urządzeniem, które działa dzięki detekcji fal podczerwonych niewidzialnych dla ludzkiego oka. Źródłem takiego promieniowania są wszystkie istoty żywe — będzie ono różne w zależności od ich kształtu i wielkości. Kamera umożliwia też wykrycie gazu lub problemów z instalacją elektryczną. Jej zadaniem jest rejestrowanie promieniowania emitowanego przez dany obiekt. Schemat działania urządzenia jest dość prosty: promieniowanie podczerwone przechodzi przez soczewkę po to, aby skupić się na detektorze kamery termowizyjnej.

Podstawową zaletą kamery termowizyjnej jest możliwość jej wykorzystania w dzień i nocą.  Bardzo powszechne jest stosowanie takich urządzeń w systemach bezpieczeństwa służących ochronie osób i mienia. Coraz częściej korzysta się z nich w budownictwie — pomagają wskazać różnice w temperaturze obiektów (możliwa jest wtedy np. lokalizacja nieszczelności w systemach dociepleń). 

Kamery termowizyjne dla straży. Jakie powinny być?

Kamera termowizyjna to również ważny element wyposażenia podczas akcji ratunkowej. Strażacy mogą skorzystać z niej po to, by nawet przy silnym zadymieniu mieć możliwość dobrego oglądu sytuacji. Dzięki wykorzystaniu takiego sprzętu możliwe jest poznanie realnych warunków panujących na miejscu zdarzenia i szybkie wypracowanie strategii ratowniczej. Kamery termowizyjne dla straży powinny:

  • być bardzo mocne i odporne na działanie złych warunków (wysoka temperatura, wilgoć, zapylenie, dym)
  • posiadać szczelną obudowę
  • być wyposażone w poręczny uchwyt
  • mieć możliwość nagrywania filmów podczas akcji 
  • być łatwe w transporcie

W jaki sposób działa skokochron? 

Bardzo cennym wyposażeniem każdej jednostki strażackiej może być skokochron. Urządzenie to służy do nagłej ewakuacji ludzi z płonących budynków. Pozwala na oddanie skoku ratującego życie wtedy, gdy wszystkie inne drogi ucieczki zostały odcięte przez szalejący pożar. 

Na rynku dostępne są skokochrony, które gwarantują bezpieczeństwo skoku z wysokości kilkunastu metrów. Ważne jest to, by można było je szybko i łatwo przetransportować i  rozłożyć.  Współcześnie poleca się zwłaszcza konstrukcje pneumatyczne, które można bardzo sprawnie napełnić dzięki wykorzystaniu butli ze sprężonym powietrzem. Również materiał, z którego została wykonana powłoka skokochronu, musi być niepalny i odporny na rozdarcia. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama