Reklama

Elementy szalunków stropowych - o jakich produktach powinieneś pamiętać?

Budowa wielokondygnacyjnych budynków nie może odbywać się bez szalunków stropowych. Dzięki nim poszczególne stropy są mocne, trwałe i przede wszystkim precyzyjnie wykonane. Warto dowiedzieć się, jakie wyróżniamy elementy szalunków stropowych. Rozwiniemy także definicję szalunków stropowych. Dowiesz się nie tylko do czego służą, ale i jakie są ich zalety.

Do czego służą i jakie są zalety szalunków stropowych? 

Szalunki na budowie są tymczasową konstrukcją. Kiedyś najpopularniejsze były szalunki drewniane. Obecnie  większą popularnością cieszą się systemowe szalunki składające się z elementów metalowych, aluminiowych i wodoodpornych płyt czy sklejek. Dzięki deskowaniu uzyskuje się pożądany kształt mieszanki betonowej. W przypadku szalunków stropowych dotyczy to oczywiście stropu w domu czy stropów w budynku wielokondygnacyjnym. Całość zyskuje odpowiedni kształt aż do zastygnięcia mieszanki betonowej. Jakie są zalety z wykorzystania szalunków stropowych? Systemy szalunkowe są szybsze w montażu od tradycyjnego deskowania. W dodatku są inwentaryzowane, co oznacza, że można je wykorzystać ponownie. Co więcej elementy systemu szalunków stropowych można regulować i dopasowywać do potrzeb kolejnej budowy. Wszystkie elementy szalunków stropowych są zaimpregnowane, zatem są odporne na uszkodzenia, ale i niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Szalunki to również elementy produkowane ze stali nierdzewnej, zatem tego rodzaju produkty są także odporne na korodowanie. Oczywiście główną zaletą szalunków stropowych jest fakt, że są kompatybilne z innymi elementami,  bardzo dobrze znoszą obciążenia, a system podpór zapewnia stabilność w czasie wykonywania prac budowlanych. Dobrze sprawdzają się w czasie zalewania stropów od małej do dużej powierzchni. Właściwie dobrane szalunki stropowe zapewniają gładką i równą powierzchnię stropu. Można dzięki nim wykonać strop, który ma nawet 50 cm.       

Z jakich elementów składają się szalunki stropowe? 

Każde deskowanie musi być wykonane z trwałych materiałów wg norm Europejskich i przejść specjalistyczne badania, aby system szalunkowy mógł być dopuszczony do pracy na budowie. Na system szalunku stropowego składa się kilka podstawowych elementów. Jest to wodoodporna płyta trójwarstwowa lub sklejka, na którą wylewa się beton. Mogą to być także panele aluminiowe. Dźwigar drewniany służy do podtrzymywania płyty oraz przenosi ciężar stropu na podpory. Podpory stropowe wykonane są ze stali i stabilizowane na stojakach trójnożnych. Z kolei dźwigary są zabezpieczone przed zsunięciem się z podpory poprzez głowice krzyżowe. Warto wiedzieć, że każdy element jest odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami. Podpory stropowe są zbudowane z ocynkowanych rur stalowych, a elementy drewniane czy też sklejka są zabezpieczane za pomocą impregnacji. Płyty szalunkowe mogą być wzmocnione na krawędziach profilem metalowym a brzegi dźwigarów zabezpieczone plastikowymi okuciami. Dzięki pokryciu warstwą wodoodporną z żywicy akrylowej płyta nie chłonie wilgoci. Zabezpieczenie sprawia, że beton nie przywiera do płyt, a powierzchnia stropu od strony szalunku jest idealnie gładka. Dźwigary są to drewniane belki dwuteowe, na których układa się płyty. Długość dźwigarów jest uzależniona od wielkości stropu. Do podparcia dźwigarów wykorzystywane są stemple stalowe. Liczba stempli zależna jest od rozpiętości stropu, a także jego konstrukcji oraz wagi. Wysokość stempli stalowych może być regulowana.Przy konstruowaniu szalunków stropowych nie można zapomnieć o żadnym elemencie. Pomocne również będą kosze oraz palety na podpory dzięki którym zachowamy porządek na budowie.Dodatkowym elementem wchodzącym w skład szalunków stropowych są zamek i dźwigarek podciągu.Należy pamiętać że każdy element stropowy ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa budowy i precyzji wykonania pracy oraz jej szybkości. Decydując się na systemowe szalunki stropowe, warto sprawdzić ofertę FW System, gdzie można znaleźć wszystkie potrzebne elementy tych szalunków.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama