Reklama

Po co robi się przelew weryfikacyjny?

Coraz popularniejsze stały się pożyczki i kredyty, które możemy zaciągnąć, nie wychodząc z domu. To niezwykle szybki i wygodny sposób na dodatkową gotówkę na koncie. Niejednokrotnie wystarczy złożyć wniosek do banku lub instytucji pożyczkowej, czasami przesłać e-mailem dodatkowe dokumenty i pozytywnie przejść proces weryfikacji tożsamości, by móc cieszyć się z pozyskanych środków. Jak wygląda proces weryfikacji tożsamości i po w jakim celu jest robiony? Czym jest przelew weryfikacyjny? Przeczytaj artykuł.

Czym dokładnie jest przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny jest jednorazowym transferem wysyłanym przez potencjalnego pożyczkobiorcę w niskiej kwocie 1 grosza, bądź jednej złotówki na konto instytucji pozabankowej lub banku. Wykonywany jest w celu potwierdzenia zgodności danych wypisanych we wniosku przez klienta. Instytucja finansowa sprawdza w ten sposób poprawność przesłanych przez pożyczkobiorcę danych personalnych. Dzięki wprowadzeniu przelewów weryfikacyjnych udało się minimalizować próby wyłudzenia pożyczek na dowód osobisty. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla instytucji finansowych, jak również dla pożyczkobiorców. Nie musimy bowiem, fatygować się do siedziby firmy w celu przedłożenia dokumentów. To szczególnie praktyczne rozwiązanie dla osób zamieszkujących mniejsze miejscowości, w których nie każda firma ma swojego przedstawiciela. Jest więc przy okazji ogromną oszczędnością czasu i pieniędzy związanych z koniecznością wyjazdu do innego miasta. Dodatkowym plusem samych pożyczek online i przelewów weryfikacyjnych jest skrócony czas rozpatrywania wniosku, co skutkuje szybszym otrzymania środków na konto.

Czy przelew identyfikacyjny jest konieczny przy zaciąganiu pożyczki online?

Obowiązkiem instytucji finansowej wynikającym z art. 37 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. 2018 poz. 723) jest przeprowadzenie procesu weryfikacyjnego klientów. W ustawie nie określa się dokładnie jaką metodę należy do tego celu wykorzystać, ale ten rodzaj przelewu jest zaliczany do jednej z nich. 

Ile może potrwać proces weryfikacji na podstawie przelewu?

To ile potrwa przelew identyfikacyjny, w głównej mierze zależy od tego, w jakim banku posiadamy swój rachunek osobisty. Jeśli nasze konto, z którego wykonujemy przelew, jest w innym banku, niż instytucji pożyczkowej, na ogół będziemy musieli poczekać jeden dzień. W przypadku, gdy oba konta bankowe (pożyczkobiorcy i firmy pozabankowej), są w tym samym banku, przelew może dojść niemal natychmiast. Bardzo istotne jest dokładne postępowanie według wskazówek pożyczkodawcy, tak aby wyeliminować błędy, które mogą znacząco wydłużyć proces potwierdzenia naszych danych.

Po co robi się przelew weryfikacyjny?

Jak już mogliśmy przeczytać, przelew weryfikacyjny jest niezbędnym narzędziem pozwalającym instytucji finansowej ustalić poprawność naszych danych. Jest to bezpieczna metoda, która poprawia bezpieczeństwo i szybkość, z jaką możemy otrzymać pieniądze na konto. Coraz popularniejszymi stają się również zewnętrzne aplikacje Instantor i Kontomatik, które są alternatywą dla przelewów weryfikacyjnych. Obie aplikacje są pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 11 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama