Reklama

Listwa przypodłogowa

Jakie listwy przypodłogowe wybrać? Krótki poradnik dla wykańczających mieszkanie. Mogłoby się wydawać, że listwa przypodłogowa to tylko drobny element, który nie ma znaczenia dla estetyki mieszkania. Okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej, a dobrze dobrana listwa idealnie dopełnia aranżację. Najważniejsze jest wybranie odpowiedniego produktu.

Listwa przypodłogowa – rodzaje i materiały

Listwa przypodłogowa jest niezbędna do wykończenia podłogi drewnianej lub zrobionej z paneli. Jest to swojego rodzaju maskownica, która zasłania niewielkie odstępy pomiędzy ścianą a granicą podłogi. Dzięki listwie szczelina jest niewielka, więc jest to bardzo estetyczne wykończenie.

Warto pamiętać także o tym, że listwa jest swojego rodzaju zabezpieczeniem. Dzięki niej ściana nie zostanie uszkodzona w czasie sprzątania, przesuwania mebli czy prac porządkowych. Dlatego powinna być maksymalnie wytrzymała. Listwy przypodłogowe mogą być wykonane z PCV, płyty MDF lub drewna. Dostępne są w wielu kolorach i odcieniach, więc można je idealnie dopasować do mieszkania. Najczęściej spotykane są oczywiście białe, które pasują zarówno do jasnych, jak i ciemnych podłóg i ładnie wyglądają na tle różnych kolorów ścian.

Listwa przypodłogowa z PCV – wady i zalety

Listwy z tworzyw sztucznych, zwłaszcza z PCV są najczęstszym wyborem. Nic w tym dziwnego, to po prostu najbardziej atrakcyjna cenowo alternatywa. Do tego są bardzo praktyczne i ciekawe wizualnie. Ich wadą jest stosunkowo niewielka wytrzymałość, za to mają naprawdę bardzo wiele zalet.

Przede wszystkim są miękkie i elastyczne, co pozwala na wyrównanie nawet sporych odchyleń w poziomie podłogi. Ta cecha ułatwia także montaż – listwy są mocowane do szyny, która jest przytwierdzona do podłogi. Dużą zaletą jest to, że listwa PCV jest pusta w środku, można w niej ukryć na przykład kable. Taka podłoga najlepiej pasuje do paneli laminowanych, ale przy podłogach drewnianych także dobrze się sprawdzi.

Listwy przypodłogowe drewniane i z naturalnych tworzyw

Bardzo często można spotkać także listy MDF – wykonane z płyty zrobionej z włókien drewnianych. Są bardziej elastyczne i lżejsze niż drewno, dlatego nadają się do starych budynków, gdzie ściany i podłogi nie są równe. Są bardzo atrakcyjne wizualnie, pokryte lakierem lub okleiną, mogą być matowe lub połyskujące. Ciekawie prezentują są także frezowane, z powodzeniem zastępują sztukaterię ścienną. Dobrze sprawdzą się w przypadku podłogi z paneli.

Drewniane listwy przypodłogowe są najbardziej uniwersalne i pasują do każdego rodzaju podłogi. Drewno, wykładzina, panele laminowane czy winylowe – w każdej wersji świetnie się sprawdzą. Jednakże warto wiedzieć, że są po prostu najdroższe. Mocuje się je do ściany klejem, ale są mało elastyczne, więc na nierównościach mogą się wypaczać i odklejać. Na rynku dostępne są listwy o różnych wysokościach i kształtach. Mogą być naprawdę bardzo dekoracyjne, ale najbardziej popularne są białe i proste. Dobrze prezentują się takie w kolorze naturalnego drewna, na przykład sosnowego. Dobrze zamocowane listwy są inwestycją na wiele lat.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 5°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama