30 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w diecezji płockiej, w tym jeden z Gostynina

W czasie Mszy św. bp Mirosław Milewski wręczył wszystkim uczestnikom rekolekcji oraz nowomianowanym nadzwyczajnym szafarzom Komunii św. roczne upoważnienia do pełnienia tej posługi.

Wśród nowomianowanych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. był 62-letni Mariusz Leszczyński z parafii św. Jana Kantego w Mławie. Od pół roku pełni funkcję ministranta (w powołanej kilka miesięcy temu w parafii grupie tzw. ministrantów starszych), a od 25 lat jest animatorem Ruchu Rodzin Nazaretańskich w diecezji płockiej. Pełnienie funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii św. zaproponował mu proboszcz.

 

- W ciągu wielu lat formacji w RRN nauczyłem się, że się nie odmawia, bo nowa funkcja, to łaska. Dla mnie, to kolejny etap w drodze do świętości. Nie spodziewałem się, że przygotowanie do nowej posługi skłoni mnie do tak wielu przemyśleń. Bycie w Kościele, to dla mnie podstawa, ale funkcję nadzwyczajnego szafarza Komunii św. trzeba pisać „tłustym drukiem”. To pozwala zmienić życie i relacje – uważał nowy szafarz.

 

Mariusz Leszczyński przyznał, że cała rodzina (żona, dorosłe córki z rodzinami) jest dumna, że mąż i ojciec podjął się tak ważnych obowiązków. - Eucharystia, to największe dobro, jakie mi się przydarza. Wiem, że bycie szafarzem, to bardzo odpowiedzialna funkcja, bardzo duże wyzwanie, poświęcanie czasu dla chorych i starszych, świadczenie dobra. Wiem też, że to Pan Bóg mnie wybrał do tej funkcji. Razem z kolegą będziemy prekursorami w naszej parafii – przekazał mężczyzna.

 

Ks. dr Marcin Sadowski, duszpasterz szafarzy, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej zwrócił uwagę, że bardzo potrzebne jest zaangażowanie osób świeckich w Kościele. Policzono, że na świecie w Kościele jest tylko pół promila księży; w Polsce to jeden promil.

 

- Księża nie będą w stanie zajmować się wszystkim w Kościele. Nadzwyczajni szafarze Komunii św. rozdzielają ją, gdy ksiądz nie może tego zrobić. Oni biorą Najświętszy Sakrament i idą do chorych. To są ludzie bardzo pobożni, odznaczający się szczerą wiarą – komentował ks. Marcin Sadowski.

 

W diecezji płockiej jest obecnie 145 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. (w tym 30 nowych: 28 przyjęło upoważnienie 26 lutego, a 2 z powodu choroby otrzyma je niebawem). Pierwsi zostali ustanowieni w 1998 r. Ich posługę w diecezji płockiej reguluje między innymi dokument 43. Synodu diecezji płockiej - „Instrukcja o przygotowaniu i posłudze nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej”. Funkcję opiekuna szafarzy pełni ks. dr Marcin Sadowski. Patronem grupy jest bł. ks. Michał Sopoćko, spowiednik i duchowy kierownik św. s. Faustyny Kowalskiej.

 

www.diecezjaplocka.pl

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jarek 04.03.2023 16:18
jedni zostają szafarzami, inni dokonują apostazji.

zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 21 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama