Ba, dzięki stresowi w ogóle tak daleko doszliśmy w procesie ewolucji! Nie bylibyśmy jako ludzkość w miejscu, w którym jesteśmy gdyby nie stres.
Jednak życie w stresie, niesie za sobą pewien koszt, który jeśli stres jest przewlekły i długotrwały przychodzi nam zapłacić, i jest to rachunek nieunikniony. Nie będziemy nigdy w stanie wyeliminować stresu ze swojego życia, warto przyjrzeć się temu, co możemy zrobić, aby go łatwiej metabolizować. Sprawniej i skuteczniej wracać do równowagi. Zadbać o to, aby mniej nas drenował.
Co kładziemy na jednej szalce? Od bezsenności po niestrawność, kołatanie serca, drażliwość, bóle głowy i wzrost ciśnienia krwi, trudności w oddychaniu. Nasze mózgi w stresie nie mają czasu na myślenie o zdrowiu, bo walczą o życie. Nie ma więc miejsca na planowanie odpowiedniej porcji snu, odżywczym regularnym jedzeniu. Nie ma też czasu na myślenie o innych ludziach, intensywny, przewlekły stres wyłącza nam empatię, stajemy się więc dodatkowo dla siebie dość paskudni. Bo organizm jest na autopilocie, i może skupić całą swoją energię na ucieczce od przerażającej rzeczy, która wywołała reakcję stresową. Nawet jeśli tą przerażającą rzeczą jest myśl.
Co więc warto położyć na drugiej szalce? Wiedzę o sobie, o tym co w nas uruchamia reakcje stresowe. Wiedzę o tym, jak możemy budować odporność psychiczną, aby rzadziej się przeciążać stresem, a kiedy to się dzieje, łatwiej wracać do równowagi. Wiedzę o sobie samych, o tym czego potrzebujemy w tej chwili, czego potrzebujemy aby gromadzić zasoby potrzebne do mierzenia się z trudami życia. Może więcej snu? Może większej regularności posiłków? A może otaczać się innymi ludźmi? Czego potrzebujemy aby było nam łatwiej. I na koniec wiedzy o tym jak rozumieć i łagodzić działanie stresu na różnych poziomach, na poziomie umysłu, ciała i zachowania w reakcji stresowej.
Jeśli czytając ten tekst pojawiła się u Ciebie myśl, o tym, jak dużą poprawą komfortu na co dzień byłoby dla Ciebie nauczenie się zadbania o siebie w stresie, zostawiam namiar na projekt profilaktyki stresu, finansowany z budżetu Gminy Miasta Gostynina „Jak dogadać się ze stresem?”
Warsztaty rozpoczynają się już w czerwcu! Obejmą 6 turnusów, w sześciu kameralnych grupach. Forma warsztatowa zapewnia zarówno teorię i praktykę.
Aby się zarejestrować należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, do którego odnośnik znajduje się na stronie internetowej www.annadziewulska.pl oraz w wydarzeniu na facebooku W Relacji z Naturą: REJESTRACJA do Projektu 'Jak się dogadać ze stresem?'
W relacji z naturą - Anna Dziewulska
Napisz komentarz
Komentarze