Jakie są typy lamp do doświetlania roślin?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych typów lamp i żarówek, które w pełni mogą zastąpić światło naturalne. Wśród najpopularniejszych można wymienić jednak lampy HPS i MH, CFL oraz LED. Te pierwsze, jeszcze do niedawna były często wykorzystywane do doświetlania roślin ze względu na ich stosunkowo niską cenę, a także możliwość emitowania sporej ilości światła. Lampy sodowe i metalohalogenkowe mają jednak pewne wady. Potrzebują dużo energii i szybko się nagrzewają, przez co podnoszą temperaturę w pomieszczeniu.
Kolejnym typem są lampy CFL nazywane fluorescencyjnymi lub świetlówkami. Ich cena również jest korzystna, dodatkowo zużywają mniej prądu niż wersje sodowe. Jednak ze względu na dość niewielką moc światła jaką emitują, nie nadają się do wszystkich typów upraw. Obecnie bardzo popularnym sposobem doświetlenia zarówno domowych, jak i profesjonalnych upraw, są lampy led do roślin. Ich zaletą jest niewielkie zużycie prądu i duża moc emitowanego światła. Dodatkowo jest ono najbardziej zbliżone do naturalnego. Dlatego też można je wykorzystywać w niemal każdym rodzaju uprawy.
Jaki kolor lampy do doświetlania roślin wybrać?
Wybierając lampę do doświetlania roślin, warto postawić na model, który emituje szerokie spektrum kolorów odpowiadających barwom światła słonecznego. Dzięki możliwości regulacji takiego urządzenia, w zależności od aktualnych potrzeb uprawy czy fazy wzrostu roślin, wykorzystując wyłącznie jeden model lampy, możemy zagwarantować sadzonkom dobre oświetlenie przez cały rok.
Najczęściej stosowane jest światło czerwone, które wspiera rozwój pąków i rozkwit kwiatów. Dlatego też wykorzystywane jest w fazie kwitnienia. Niebieskie światło z kolei wpływa na rośliny liściaste i stosowane jest w fazie ich wzrostu. Zielone zaś powoduje wydłużenie łodyg i luźniejsze ulistnienie. Dodatkowo wybierając lampę do doświetlenia roślin, warto postawić również na produkt emitujący światło ultrafioletowe, które wykorzystywane jest zazwyczaj razem z niebieskim royal blue. Jego zadaniem jest polepszenie pigmentacji rośliny i pogrubienie jej liści.
Napisz komentarz
Komentarze