Ubiegłoroczna inwestycja pogłębienia i oczyszczenia jeziora znajdującego się u podnóża zamku, dodała temu niezwykłemu miejscu uroku i czaru.
Niestety w związku z pracami mechanicznymi wykonanymi podczas inwestycji, które poruszyły osady denne gromadzące w sobie biogeny i inne zanieczyszczenia, przejrzystość wody do dnia dzisiejszego utrzymuje się w złym stanie.
Aby odbudować bioróżnorodność zbiornika, 4 lipca br. przeprowadzane zostały pierwsze zabiegi w zakresie poprawy ekosystemu wodnego wyznaczonej strefy jeziora. Prace wykonała polska firma ACS Poland Sp. z o. o., w oparciu o autorską technologię opracowaną w 2009 r. przez dr inż. Marcina Sitarka. Odbywają się one bez spuszczania wody ze zbiornika, bez angażowania do tego celu środków chemicznych i mechanicznych.
Głównym celem prowadzonych prac bioremediacyjnych w oczyszczanej strefie jeziora jest odmulenie jego dna o minimum 30 procent w ciągu 12 miesięcy, zwiększenie przejrzystości wody, likwidacja odorów pochodzących z procesów gnilnych zachodzących w mule oraz poprawa parametrów wody.
Zastosowanie preparatów mikrobiologicznych w wyznaczonej strefie zbiornika dokonano po opracowaniu przez Technlogów ACS Poland indywidualnego zestawu i ilości substancji pochodzenia naturalnego. Metoda bioremediacji prowadzona jest z poszanowaniem środowiska przyrodniczego oraz z uwzględnieniem roli zbiornika w otaczającym go ekosystemie. Bioremediacja ma prowadzić do uzyskania równowagi biologicznej i uruchomienia naturalnych mechanizmów samooczyszczania w celu utrzymania i zachowania funkcji zbiornika wodnego.
Przed rozpoczęciem prac przeprowadzono komisyjne pomiary kontrolne ilości osadu dennego, przejrzystości wody oraz zawartości tlenu w strefie przydennej i powierzchniowej, które posłużą do określenia efektów pracy po 12 miesiącach.
Kolejne zabiegi planowane są na sierpień br.
Jednocześnie zwracamy się z prośbą do wędkarzy o nie stosowanie zanęt podczas połowów.
Urząd Miasta Gostynina
Napisz komentarz
Komentarze