Depresja to poważne zaburzenie nastroju, które wpływa na cały organizm, w tym na emocje, myśli i zachowania. Dotyka każdej części życia. Ważne jest, aby wiedzieć, że NIE jest słabością ani wadą charakteru.
Epizod depresji jest spowodowany brakiem równowagi substancji chemicznych w mózgu. Inne czynniki również odgrywają ważną rolę w rozwoju zaburzeń depresyjnych. Depresja może być wywołana wydarzeniami życiowymi lub niektórymi chorobami. Może również rozwinąć się bez wyraźnego początkowego bodźca.
Chociaż u każdej osoby depresja może przebiegać inaczej, oto najczęstsze jej objawy:
- Trwały smutek, niepokój
- Utrata zainteresowania prawie wszystkimi czynnościami, poczucie zobojętnienia (apatia)
- Zmiany apetytu i masy ciała (zarówno przyrost jak i spadek)
- Zmiany we wzorcach snu, takie jak niemożność zaśnięcia lub zbyt długi sen
- Spowolnienie aktywności fizycznej, mowy i myślenia LUB pobudzenie, zwiększony niepokój i drażliwość (drażliwy nastrój występuje szczególnie u dzieci i młodzieży!)
- Zmniejszona energia, uczucie zmęczenia lub „spowolnienia”
- Ciągłe poczucie bezwartościowości i/lub poczucie nadmiernej winy
- Problemy z koncentracją lub podejmowaniem decyzji
- Powtarzające się myśli o śmierci lub samobójstwie, chęć śmierci lub próby samobójcze (ten objaw wymaga natychmiastowego leczenia!)
Jeżeli obserwujesz u siebie co najmniej 5 z tych objawów przez minimum dwa tygodnie zgłoś się po pomoc!
Jak diagnozuje się depresję?
Depresja może towarzyszyć innym schorzeniom. Należą do nich choroby serca lub nowotwory, a także inne zaburzenia i choroby psychiczne. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczem do powrotu do zdrowia.
Diagnozę stawia się po dokładnym badaniu zdrowia psychicznego i zebraniu wywiadu. Zwykle zajmuje się tym specjalista zdrowia psychicznego – lekarz psychiatra lub psychoterapeuta.
Jak leczy się depresję?
Dwie najważniejsze formy leczenia depresji to:
Farmakoterapia - leki przeciwdepresyjne. Należy pamiętać, że pełne działanie tych leków następuje mniej więcej od 3 tygodnia od wzięcia pierwszej tabletki. Ważne jest kontynuowanie przyjmowania leku, nawet jeśli na początku wydaje się, że nie działa. Nigdy nie należy przerywać stosowania leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Profesjonalna psychoterapia - Najczęściej jest to terapia poznawczo-behawioralna (warto znaleźć psychoterapeutę pracującego właśnie w tym nurcie ze względu na dużą efektywność w leczeniu depresji i innych zaburzeń). Koncentruje się głównie na zmianie zniekształconych przekonań na temat siebie, świata i przyszłości (np. „Jestem beznadziejny/a”, „Niczego nie osiągnę”, „Życie nie ma sensu”). Kładzie się tu również nacisk na naukę zdrowych strategii radzenia sobie ze stresorami życiowymi a także na aktywizację behawioralną i społeczną.
Depresja może sprawić, że poczujesz się wyczerpany, bezwartościowy, bezradny i beznadziejny. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że te negatywne poglądy są częścią zaburzenia i nie odzwierciedlają rzeczywistości. Negatywne myślenie zanika, gdy leczenie zaczyna przynosić efekty. Rozpoczęcie, kontynuowanie i ukończenie leczenia pomaga w powrocie do zdrowia oraz może zapobiegać nawrotom depresji. Połączenie farmakoterapii z psychoterapią daje najlepsze efekty!
Jeżeli zauważasz u siebie objawy depresji rozważ następujące kwestie:
- skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub od razu z lekarzem psychiatrą,
- wyznaczaj sobie realistyczne cele i nie bierz na siebie zbyt wiele,
- podziel duże zadania na mniejsze - ustal priorytety,
- staraj się przebywać z innymi ludźmi i zwierzaj się komuś (sieć wsparcia społecznego to jeden z ważniejszych czynników leczących!),
- rób rzeczy, które sprawiają, że czujesz się lepiej – zadbaj o małe przyjemności (np. pójście do kina, spacery, interesujące zajęcia, spotkania towarzyskie),
- staraj się regularnie ćwiczyć,
- jedz zdrowe, dobrze zbilansowane posiłki,
- nie zażywaj żadnych substancji psychoaktywnych (alkoholu i narkotyków) – zwiększają one intensywność objawów depresyjnych,
- skupiaj się na faktach, zauważaj błędne, negatywne interpretacje i przekonania o sobie, świecie i przyszłości,
- pozwól rodzinie i przyjaciołom Ci pomóc!
Depresja jest uleczalna! Dbajmy o swoje zdrowie psychiczne.
Klaudia Guzińska
psycholog, specjalista terapii uzależnień, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny
Napisz komentarz
Komentarze