To młodzi, aktywni ludzie, którzy chcą decydować o tym, co dzieje się w ich regionie. Wielu z nich, mimo młodego wieku, ma duże doświadczenie w działalności społecznej. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu, radni podobnie jak ich dorośli koledzy, złożyli ślubowanie.
Mimo, że to pierwsza kadencja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, to zainteresowanie projektem było bardzo duże. Zgłosiło się w sumie 197 kandydatów, spośród których komisje wybrały 51 radnych. Warto podkreślić, że w tej grupie są aż 23 panie. Z okręgów warszawskich chęć uczestnictwa w projekcie zgłosiły 44 osoby, spośród których ostatecznie wybranych zostało 15 radnych.
– Młodzi ludzie mogą wiele wnieść do samorządu województwa mazowieckiego. Jesteśmy otwarci na ich pomysły i opinie. Trzymam kciuki za wszystkich radnych. Mam nadzieję, że będzie to dla nich ciekawe i wartościowe doświadczenie
– mówi przewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Ludwik Rakowski.
Młodzieżowy sejmik będzie reprezentować młodych ludzi, konsultować projekty aktów prawa miejscowego, zgłaszać własne pomysły i mówić o problemach środowiska, które reprezentuje. Marszałek Adam Struzik zaznacza, że władze województwa nie chcą młodzieży niczego narzucać. Mają być wsparciem i doradcą, ale inicjatywa powinna być po stronie młodzieży.
– To pierwsza edycja, co oznacza, że ta właśnie grupa radnych ma przed sobą sporo pracy. Będą musieli nie tylko wyłonić prezydium, ale i wypracować styl działania młodzieżowego sejmiku – zauważa. – Chociaż patrząc na dotychczasowe doświadczenia i sukcesy naszych nowych radnych, jestem pewien, że zdziałają wiele dobrego. Myślę, że będzie to inspirujące i konstruktywne doświadczenie zarówno dla nich, jak i dla nas
– dodaje marszałek Adam Struzik.
Nabór do młodzieżowego sejmiku trwał od października do grudnia tego roku. Współorganizowała go fundacja Civis Polonus. Spośród 197 kandydatów komisje wyłoniły 51 radnych – 15 reprezentuje okręgi warszawskie, 11 okręg podwarszawski, 9 – płocko-ciechanowski, 9 – siedlecko-ostrołęcki i 7 – radomski. Większość z nich to osoby ze sporym doświadczeniem – działające w samorządach szkolnych lub młodzieżowych radach gminnych czy miejskich.
To czym w istocie zajmie się młodzieżowy sejmik będzie zależeć od samych radnych. Jednak w trakcie rekrutacji wśród najczęściej pojawiających się tematów młodzież wymieniała problemy związane z ochroną środowiska, zdrowiem psychicznym i fizycznym swych rówieśników, dyskryminacją. Ważną dla młodych ludzi kwestia była też potrzeba wzmacniania, promocji i integracji młodzieżowych rad i samorządów szkolnych. Można się więc spodziewać, że właśnie wokół tych tematów koncentrować się będzie aktywność radnych Młodzieżowego Sejmiku I kadencji. Na jednym z pierwszych posiedzeniach sejmiku młodzieżowi radni będą musieli dokonać wyboru przewodniczącego sejmiku, wiceprzewodniczących, sekretarza oraz członków komisji.
Młodzieżowy sejmik będzie działał zgodnie z podejściem „od problemu do rozwiązania”. Jego głównym zadaniem będzie przede wszystkim reprezentowanie interesów młodzieży, działanie na rzecz zwiększania udziału młodych ludzi w życiu publicznym województwa, a także na rzecz integracji środowisk młodzieżowych. Młodzi radni będą opiniowali różnego rodzaju dokumenty i propozycje rozwiązań władz Mazowsza. Będą mogli również inicjować działania, które będą odpowiedzią na potrzeby i problemy młodych mieszkańców naszego regionu. Będą również brać udział w różnego rodzaju debatach i dyskusjach. Każdy radny będzie mógł uczestniczyć w pracach co najmniej jednej komisji. Młodzieżowi radni będą również mogli zgłaszać wnioski, zapytania, postulaty czy inicjatywy. Będą pracować podczas sesji, komisji oraz spotkań roboczych w okręgach.
Radni z okręgu płocko-ciechanowskiego
- Aleksander Dyka – mieszka w gminie Bulkowo w powiecie płockim. Jest uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Chce słuchać młodzieży z całego regionu i działać w ich imieniu, by wiedzieli, do kogo mogą zgłaszać swoje pomysły i problemy.
- Kacper Kotarski – mieszka w gminie Bielsk w powiecie płockim. Jest uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Mandat radnego traktuje jako wielki zaszczyt i ogromną odpowiedzialność, wymagającą stałego zaangażowania.
- Julia Liszewska – mieszka w gminie Puszcza Mariańska w powiecie żyrardowskim. Jest uczennicą Zespołu Szkół w Mszczonowie. Uważa, że prace sejmiku powinny skupić się na rozwoju szkół w regionie, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.
- Patrycja Mezińska – mieszka w gminie Sochaczew. Jest uczennicą Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. W sejmiku chce skupić się na współpracy, równości i poruszać tematy feministyczne.
- Hubert Maciejewski – mieszka w gminie Teresin w powiecie sochaczewskim. Jest uczniem V Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Uważa, że młodzi radni powinni skupić się na sprawach związanych z edukacją, kulturą, promocją regionu oraz akcjach służących rozwojowi społeczności lokalnych.
- Patryk Siuda – mieszka w gminie Grudusk w powiecie ciechanowskim. Jest uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie. Ma nadzieję, że dzięki pracy w sejmiku nabierze doświadczenia, które będzie mógł wykorzystać w dalszej działalności społecznej.
- Michał Wyrębkowski – mieszka w Płocku. Jest uczniem Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku. Uważa, że kluczową rolą sejmiku powinno być wspieranie i tworzenie inicjatyw młodzieżowych m.in. konkursów, konferencji czy spotkań.
- Oliwia Wyrzykowska – mieszka w Płocku. Jest uczennicą Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Płocku. W trakcie pracy w sejmiku chce nauczyć się pracy w zespole osób, które nie mieszkają w jednej miejscowości, a pracują nad wspólnym pomysłem.
- Mateusz Zboiński – mieszka w gminie Żuromin. Jest uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie. Jako radny chce działać na rzecz lokalnych środowisk.
mazovia.pl
Napisz komentarz
Komentarze