Światowy Dzień Wody. Warto ją oszczędzać nie tylko od święta

W obliczu realnego zagrożenia długotrwałą suszą – szczególnie zauważalnego m.in. w Polsce – kwestia racjonalnego wykorzystywania wody staje się niezwykle istotnym zagadnieniem. Na ten problem od wielu lat zwraca uwagę Organizacja Narodów Zjednoczonych. Z jej inicjatywy corocznie, 22 marca, obchodzony jest Światowy Dzień Wody.

 

Polska jest jednym z najuboższych państw w Europie pod względem zasobów wodnych – są one trzykrotnie mniejsze niż wynosi średnia na Starym Kontynencie. Tymczasem każdego roku, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, tysiące litrów wody przeznacza się do podlewania ogrodów i przydomowych warzywników czy mycia samochodów. Niestety, nadal często w tych celach wykorzystuje się wodę pitną. To nie tylko są działania nieekologiczne, ale także w znaczący sposób obciążające budżety gospodarstw domowych.

Koszt 1000 l wody wynosi ok. 10 złotych. Oznacza to, że za litr płynącej z kranu cieczy musimy zapłacić… 1 grosz. Niewiele? Mogłoby się tak wydawać. Jednakże, jak podkreśla Anna Żyła, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska, koszty długookresowe są niebagatelne. – Statystyczny Polak każdego dnia zużywa 140-160 l wody, wydając w ciągu roku na ten cel 504-576 zł. Co istotne, jedynie niewielką część przeznacza się do spożycia. Zdecydowanie więcej surowca trafia do kanalizacji podczas mycia, prania czy sprzątania. Powinniśmy zatem szukać oszczędności przede wszystkim w tym zakresie wykorzystywania wody – wskazuje Anna Żyła.

Jak oszczędzać wodę i pieniądze?

Zużycie wody można zmniejszyć zarówno poprzez modernizację łazienki, jak i kuchni. W kontekście ograniczenia wykorzystania surowca, pomocne będzie zastąpienie dotychczasowego sprzętu wydajniejszym. Jak podkreślają eksperci, nowoczesna pralka w ciągu roku zużywa nawet ponad dwa razy mniej wody niż starsze urządzenia. Należy jednak przy tym również pamiętać o właściwej selekcji ubrań, m.in. według stopnia zabrudzenia, a także o doborze odpowiedniego programu. Ważne jest też dbanie o zgodne z zaleceniami producenta wypełnienie bębna, tak by w jak największym stopniu wykorzystać możliwości posiadanego sprzętu.

W podobny sposób wodę i pieniądze należy oszczędzać w kuchni. Pozytywnie na zasobność portfela wpłynie zakup zmywarki – szczególnie w większych gospodarstwach domowych. Mycie w niej naczyń pochłania o 30 proc. mniej wody w porównaniu ze zlewozmywakiem. W tym kontekście również ważne jest każdorazowe wypełnienie sprzętu w odpowiednim stopniu.

Ciekawym rozwiązaniem, dostępnym zarówno w kuchni, jak i łazience, może być instalacja tzw. perlatorów. Końcówka napowietrzająca wodę doprowadzi do zmniejszenia jej zużycia nawet o 40 proc. Duże znaczenie ma też postawa użytkowników. Zakręcanie wody podczas mycia zębów, wymiana wanny na prysznic bądź ograniczenie ilości wody zużywanej w czasie kąpieli czy dbałość o stan techniczny armatury, z pewnością przyniesie znaczące ograniczenie wydatków.

Inwestycja w oszczędność

Zmniejszenie zużycia wody w wymierny sposób przełoży się na obniżenie rachunków. Jednak o ile zakup i montaż perlatorów w kuchni i łazience to koszt zaczynający się już od kilkunastu złotych, wyposażenie domu w nowoczesną pralkę i zmywarkę generuje potrzebę wygospodarowania znacznie większych środków. W zależności od klasy energetycznej urządzenia czy jego wielkości, cena może kształtować się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych za każde z nich. W przypadku braku odpowiednich funduszy na ten cel, warto zastanowić się nad ofertą bankową.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Janusz 21.03.2020 08:19
Bardzo ograniczają wodę mieszkańcy prywatnych posesji jak latem bez umiaru podlewają krasnale w ogródkach.Chyba mają lewe podłączenia,bo w blokach to by ich rachunki zrujnowały.

Adam 21.03.2020 10:44
Kiedyś w sezonie letnim właściciele domków nie płacili za ścieki od części zużytej wody. Później musieli założyć oddzielne wodomierze dla wody używanej do podlewania i odliczali to od ścieków. Obecnie muszą płacić za ścieki także od wody zużywanej do podlewania, co jest totalną bzdurą i stawia MPK w roli rozbójnika. MPK w każdym razie nie protestuje i nalicza opłaty za ścieki, których nie ma :)

Zofia 21.03.2020 15:17
Adam 21-03-2020 10:44
Kiedyś w sezonie letnim właściciele domków nie płacili za ścieki od części zużytej wody. Później musieli założyć oddzielne wodomierze dla wody używanej do podlewania i odliczali to od ścieków. Obecnie muszą płacić za ścieki także od wody zużywanej do podlewania, co jest totalną bzdurą i stawia MPK w roli rozbójnika. MPK w każdym razie nie protestuje i nalicza opłaty za ścieki, których nie ma :)
Oświece cię i powiem, że większość ścieków wpada do naszej biednej rzeczki,co najbardziej czuć latem,takie to Filip Miki.

O!rety 21.03.2020 18:37
Zofia 21-03-2020 15:17
Oświece cię i powiem, że większość ścieków wpada do naszej biednej rzeczki,co najbardziej czuć latem,takie to Filip Miki.
Minus to zapewne od jakiegoś kołka z wiochy co mu smród nie przeszkadza.

4321 20.03.2020 21:31
Są wodomierze w każdym mieszkaniu ,dobrze było co miesiąc podać odczyt i zapłacić regularnie .A teraz roczne rozliczanie mediów i niekiedy spore dopłaty .I powstaje pytanie .Jakbym opłaty robił po staremu to też bym dopłacał?

Adam 20.03.2020 20:37
Zdecydujcie się w końcu. Przecież wprowadzenie opłaty abonamentowej MPK tłumaczyło spadkiem zużycia wody, a co za tym idzie zmniejszeniem wpływów. Mamy płacić za powietrze w kranie?

brylant 21.03.2020 10:36
macie płacić za wszystko i nie marudzić

bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 24 km/h

Ogłoszenia
Dom w Gostyninie super lokalizacja Dom w Gostyninie super lokalizacja Tel: 665 424 109 lub 515 955 229 Posiadamy do sprzedaży dom piętrowy o pow. ok. 220 m², na działce o pow. ok. 660 m², znajdujący się w cichej i spokojnej części miasta. Parter budynku składa się z wiatrołapu, dwóch oświetlonych pokoi, przestronnego salonu z wyjściem na duży taras, kuchni, łazienki oraz oddzielnego WC. Na piętrze znajdują się również 2 pokoje z wyjściem na duży wspólny balkon, salon, kuchnia, łazienka i oddzielne WC. W bryle budynku znajduję się także garaż, piwnica wraz z kotłownią. Dom ocieplony, okna plastikowe, ogrzewanie centralne. Działka w całości ogrodzona, bardzo ładnie zagospodarowana. Idealna lokalizacja, osiedle ciche i bardzo spokojne, w bliskim sąsiedztwie lasów. Nieruchomość wyposażona w media: prąd, woda z wodociągu, kanalizacja. Istnieje możliwość przyłącza gazu ( gaz w ulicy). Budynek do remontu i aranżacji we własnym zakresie. Dodatkowo na działce znajduję się budynek gospodarczy oraz co najważniejsze drugi domek o powierzchni użytkowej ok. 20 m2 przeznaczony do zamieszkania z wejściem na nieużytkowe poddasze oraz garażem w bryle budynku. Nieruchomość składa się z jednego pokoju, kuchni oraz łazienki. *Możliwość zamiany domu na mieszkanie znajdujące się na parterze lub na pierwszym piętrze!! Cena 465 000 zł do negocjacji. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. W celu umówienia wizyty prosimy o wcześniejszy tel. pod numer . Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama