Jak szybko schudnąć – dlaczego tyjemy?
Nadmierne przybieranie masy ciała jest związane z zaburzeniem bilansu energetycznego. Najprościej rzecz ujmując, spożywamy za dużo kalorii, niż wynika to z naszego zapotrzebowania. Podstawowe błędy są związane ze złymi nawykami żywieniowymi. Ich poprawa wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania. Dodatkowo spożywanie tzw. wygodnej żywności wysoko przetworzonej typu fast food, bogatej w cukry i tłuszcze, będzie przyczyniać się do tycia.
Niepokojącym sygnałem jest BMI powyżej normy, co może świadczyć o powstawaniu nadwagi lub – co gorsza – otyłości. Do obliczenia tego parametru można wykorzystać dostępny internetowy kalkulator BMI, gdzie wystarczy podać jedynie wzrost w centymetrach oraz aktualną masę ciała wyrażoną w kilogramach.
Jakie są podstawowe błędy żywieniowe?
Niedostosowanie kaloryczności dziennego jadłospisu do faktycznego zapotrzebowania.
Bilans energetyczny to stosunek energii przyjmowanej wraz z pożywieniem do energii wydatkowanej w trakcie całego dnia. W przypadku, gdy dostarczamy do organizmu nadmiar kalorii, szczególnie z produktów wysoko przetworzonych nadmiar energii będzie odkładany w postaci tkanki tłuszczowej.
Brak regularności posiłków.
Regularność przyjmowania pokarmu to jedna z podstawowych zasad zdrowego żywienia. Dzień powinien rozpoczynać się od sytego śniadania, które zapewni nam uczucie sytości i stały poziom glukozy we krwi. Dzięki temu utrzymamy optymalną koncentrację, zdolności poznawcze i energię do zaplanowanych obowiązków. Unikaj późnych kolacji. Ostatni posiłek najlepiej zjeść na 2-3 godziny przed snem. Organizm obciążony trawieniem nie będzie regenerował się prawidłowo podczas snu.
Zbyt mała ilość warzyw i owoców w diecie.
Warzywa i owoce są źródłem ważnych składników odżywczych, witamin, minerałów i antyoksydantów. Ich rola w redukcji masy ciała opiera się na działaniu błonnika, który zapewnia uczucie wypełnienia żołądka, reguluje pracę przewodu pokarmowego i poprawia rytm wypróżnień.
Niska podaż białka w diecie.
Białko jest makroskładnikiem, który ma duże znaczenie w trakcie odchudzania. Przede wszystkim daje sytość, wpływa na proces termogenezy i dostarcza wszystkie niezbędne aminokwasy. Najlepsze źródła pełnowartościowego białka to mięso, ryby, owoce morza, nasiona roślin strączkowych.
Wysokie spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych.
Tłuszcz jest najbardziej kalorycznym ze wszystkich makroskładników. 1 gram tłuszczu zawiera aż 9 kcal. Nasycone kwasy tłuszczowe dodatkowo wpływają na powstawanie chorób układu sercowo-naczyniowego. W diecie odchudzającej należy ograniczyć spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (smalec, tłuste mięsa i wędliny) na rzecz tłuszczów roślinnych, które mają dla odmiany prozdrowotny wpływ na organizm człowieka.
Zbyt duże spożycie cukrów prostych.
Produkty spożywcze zawierające cukier dodany, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop kukurydziany spożywane w nadmiarze będą przyczyniać się do powstawania zaburzeń metabolicznych i powstawania otyłości, insulinooporności, cukrzycy typu 2 i chorób krążenia. W diecie odchudzającej należy ograniczyć słodycze, słodkie napoje gazowane, ciasta, ciastka, lody i inne przekąski.
Zbyt mała ilość wypijanej wody.
Właściwe nawodnienie organizmu reguluje procesy metaboliczne, wpływa na trawienie i dotlenienie tkanek. Bardzo często uczucie pragnienia jest mylone z odczuwaniem głodu.
Poprawa nawyków żywieniowych to podstawa. Dopełnieniem procesu będzie wprowadzenie dostosowanej do własnych możliwości aktywności fizycznej. Bilans energetyczny można regulować poprzez ograniczenie spożycia kalorii lub zwiększenie ich wydatkowania. Trening o umiarkowanej intensywności np. marsze, jazda na rowerze pływanie to aktywności, które korzystnie wpłyną korzystnie nie tylko na naszą sylwetkę, ale przede wszystkim poprawią samopoczucie.
Napisz komentarz
Komentarze