Paleciaki ręczne - czy jest dla nich miejsce we współczesnym handlu?

Przedsiębiorcy zajmujący się obecnie handlem stacjonarnym, mimo zniesionych po Covidzie ograniczeniach nie mogą cieszyć się w pełni takim samym ruchem ze strony klientów jak przed okresem pandemii. Wynika to głównie z faktu, iż Polacy coraz częściej i chętniej wybierają łatwo dostępne nawet przez telefon - zakupy online. Jak w takim czasie dobrać odpowiednie urządzenia do obsługi sklepów, hurtowni i magazynów i czy paleciaki ręczne mają jeszcze szanse, aby przeżyć swój renesans? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Spadek zarejestrowanych urządzeń

Według danych zawartych w największym branżowym raporcie Widlak największy spadek w ogólnej liczbie zarejestrowanych w Urzędzie Dozoru Technicznego urządzeń odnotowano w 2020 roku. Spadek ten wyniósł aż 18% znacząco dając się we znaki producentom oraz dealerom wózków jezdniowych podnośnikowych.

Co ciekawe, o ile większość kategorii wśród urządzeń z napędem zanotowało raczej krytyczne spadki, o tyle - tylko jeden typ wózków zyskał na popularności, a były to wózki unoszące do kompletacji czyli innymi słowy... popularne paleciaki (w tym przypadku mowa o wózkach paletowych z napędem elektrycznym, ponieważ paleciaki ręczne nie muszą być rejestrowane w UDT). Co mogło mieć wpływ na taki rozwój sytuacji?

Przede wszystkim oczywiste, iż była to konieczność znacznego ograniczenia wydatków na dodatkowy sprzęt oraz nowe inwestycje. Wózek paletowy elektryczny (nawet ten z masztem) jest znacznie tańszy niż zaawansowany wózek widłowy elektryczny czołowy, nie wspominając już nawet o wózkach wysokiego składowania.

Po drugie - paleciaki elektryczne znajdują zastosowanie w wielu miejscach, dzięki swojej uniwersalności. Stosunkowo duży udźwig, odpowiednio dobrana długość wideł umożliwia tym prostym w obsłudze urządzeniom zarówno rozładunek, jak i załadunek towarów. Co jednak w przypadku wózków paletowych ręcznych, które nie posiadają napędu? Czy one także zyskały na popularności? Jaka jest ich rola na halach produkcyjnych, a przede wszystkim jak wpływają na transport towarów w handlu? Tego dowiecie się w dalszej części artykułu.

Wózki paletowe ręczne a elektryczne - poznaj różnice

 

wozki paletowe a reczne poznaj roznice

Kategoria wózków paletowych jest zazwyczaj całkowicie oddzielną kategorią na stronach z wózkami widłowymi na sprzedaż i wynajem. Paleciaki znacząco różnią się od widlaków, głównie z uwagi na zamontowany w urządzeniach dyszel służący do sterowania i prowadzenia urządzenia.

Czym zatem różnią się między sobą wózki paletowe ręczne oraz elektryczne? Podstawową różnicę stanowi oczywiście napęd zamontowany w jednego typie pojazdów i wykorzystywany zarówno do wprawienia wózka w ruch, jak i do unoszenia wideł. Wózki paletowe ręczne całkowicie pozbawione są silnika oraz mechanicznego napędu przez co do wprawienia ich w ruch każdorazowo konieczne jest wykorzystanie siły fizycznej operatora.

Dawniej bywało to nieco problematyczne, natomiast w tym momencie paleciaki ręczne dostępne na rynku wyposażone są w liczne udogodnienia i rozwiązania techniczne, ułatwiające wykonywanie prac przy ich użyciu.

Czy paleciaki ręczne wrócą do łask?

Przyszłość jaką mają przed sobą wózki paletowe ręczne, mimo wszystko, nie wydaje się nazbyt optymistyczna. Pomimo, iż urządzenia te posiadają liczne zalety:

  • niewielkie rozmiary, które umożliwiają poruszanie się nawet w wąskich korytarzach,
  • niezwykle łatwa obsługa, do której nie trzeba posiadać uprawnień na wózki widłowe,
  • brak konieczności rejestracji w UDT,
  • bardzo niskie koszty utrzymania i eksploatacji ze względu na brak napędu mechanicznego,
  • możliwość dobrania niezbędnej długości wideł,
  • niezawodność podczas transportowania ładunku w magazynie,
  • a także konkurencyjnie niska cena.

Jednak nawet w obliczu tych wszystkich atutów, wózki ręczne wciąż wypadają nieco gorzej niż paleciaki elektryczne. O zwycięstwie tych drugich decyduje zazwyczaj - ekonomiczny i wydajny napęd oraz możliwość unoszenia ładunków na wysokości większe niż 20-30 cm. W magazynach niskiego czy średniego składowania wózki paletowe elektryczne z powodzeniem zastępują wózki widłowe i mogą służyć jako jedyne urządzenia magazynowe.

Z kolei jeżeli chodzi o wózek paletowy ręczny, to w jego przypadku podnoszenie możliwe jest jedynie na wysokość umożliwiającą podniesienie palet, ich bezpieczny transport oraz składowanie ładunku w wyznaczonym miejscu.

Podsumowanie

 

czy reczne paleciaki wroca do lask

Paleciaki ręczne są użyteczne i przydatne podczas wykonywania niewymagających prac transportowych w magazynach, sklepach, czy mniejszych przedsiębiorstwach, jednak, gdy liczy się czas i potrzebne są lepsze parametry - wózki te ustępują pola bardziej zaawansowanym technicznie - paleciakom z napędem elektrycznym. I choć obydwa typy urządzeń często współpracują ze sobą w obrębie jednej firmy, to wózki ręczne już prawdopodobnie nigdy nie zdominują rynku urządzeń transportujących.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 4°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1036 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama